50 درصد مصرف برق با انرژی باد قابل تامین است

50 درصد مصرف برق با انرژی باد قابل تامین است

رضا اردکانیان پنجشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات صنعت آب و برق گناباد اظهار کرد: نقش برق در این عرصه ها نقش غیر قابل انکاری بوده و در بخش جمعیت روستایی، تعداد روستاهای برق دار در چهار دهه قبل کمتر از ۴۴۰۰ روستا بوده که الان به بیش از ۵۷ هزار روستا رسیده است و هم اکنون روستای بالای ۱۰ خانوار در کشور نداریم که از نعمت برق برخوردار نباشد. 

وی با اشاره به انرژی های تجدیدپذیر گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاه های تجدیدپذیر به یک هزار مگاوات رسیده که بنا داریم تا پایان دولت دوازدهم، آن را به ۴۰۰۰ مگاوات و تا پایان برنامه ششم به ۵۰۰۰ مگاوات برسانیم. 

وزیر نیرو ادامه داد: در بخش نیروگاه های بادی، بر اساس مطالعات انجام شده تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت داریم؛ در صورتی که در ساعات اوج مصرف برق، مصرف ما کمتر از ۶۰ هزار مگاوات است؛ لذا اگر بتوانیم به نحو مناسبی مصرف را مدیریت کنیم، می توانیم تا ۵۰ درصد اوج بار فعلی را فقط از انرژی باد تامین کنیم. 

اردکانیان به تامین آب در کشور اشاره کرد و افزود: سدهای بزرگی در کشور ساخته شده که در کنترل سیلاب نقش ارزنده ای داشته اند و با برنامه ریزی های انجام شده، خروجی آن ها مدیریت و کنترل شده است. 

وی تصریح کرد: در بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه های آب سالم و بهداشتی قرار دارند. تعداد روستاهای بهره مند از آب سالم و بهداشتی در دولت تدبیر و امید به ۹۰۰۰ قریه با جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفر رسیده که در ابتدای انقلاب این آمار کمتر از ۲ میلیون نفر بوده است. 

پوشش ۵۰ درصدی شبکه فاضلاب 

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد جمعیت کشور ما تحت پوشش شبکه های فاضلاب بوده و تعداد تصفیه خانه های مجهز از عدد ۴ به ۲۱۶ افزایش پیدا کرده که تنها امسال ۴۰ پروژه بزرگ آب و فاضلاب به بهره برداری رسیده است. 

به گفته اردکانیان، به مدد تلاش صورت گرفته در خراسان رضوی تعداد طرح های افتتاح یا کلنگ زنی شده بالغ بر ۶,۰۰۰ میلیارد تومان بوده و علاوه بر آن ۴,۰۰۰ میلیارد تومان طرح در دست اجرا در این استان داریم. 

وی افزود: جمعیت کشور نسبت به ۴۰ سال گذشته حدود ۲.۳ برابر شده و خدمتی که در همه بخش ها به ویژه آب و برق ارائه شده، فوق العاده چشمگیر و افتخارآمیز است.

بدون دیدگاه

نظری ارسال کنید