تهیه مصالح و اجرای نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 8 کیلووات

دسته بندی
شرکت شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری
برچسب ها
انرژی خورشیدی, تامین توان الکتریکی, دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات اهواز, سرمایش و گرمایش, نیروگاه فوتوولتاییک

مطالعات امکان‌سنجی استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین توان الکتریکی، گرمایش و سرمایش در سایت ۲۰ هکتاری دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات اهواز

 

انرژی خورشیدی به عنوان انرژی پاک و کم‌هزینه، امروزه جای خود را در میان بخش‌های مختلف صنعت به‌دست‌آورده‌است. محققان در تلاشند تا بهینه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راهکارهای بهره‌گیری از این انرژی را در بخش‌های مختلف گسترش دهند. یکی از عمده‌ترین مصارف انرژی خورشیدی، تولید انرژی گرمایی است. به راحتی و با صرف هزینه‌ی کم و با به‌کارگیری سیستم‌های ساده ، می‌توان از توان گرمایشی خورشید برای گرمایش آب استفاده کرد.

در مطالعات به کارگیری انرژی خورشیدی جهت گرمایش آب مصرفی، ابتدا انواع روش‌هایی که امروزه برای این کاراستفاده می‌شوند بررسی و سپس با تعیین مصارف آب گرم موردنیاز ساختمان‌های پروژه و در نظرگیری شرایط آب‌وهوایی اقلیم موردنظر، ظرفیت و تعداد تجهیزات مناسب برای بخش‌های گوناگون تعیین گردید. در نهایت، محاسبات توجیه‌پذیری اقتصادی برای مشخص شدن هزینه‌های اجرای طرح، نحوه و میزان صرفه‌جویی، صورت گرفت.

گذشته از تأمین حرارت، بهره‌گیری از انرژی خورشیدی برای تولید برق نیز از جمله مواردی است که امروزه بسیار بدان توجه می‌شود. می‌توان نمونه‌های کوچک استفاده از انرژی خورشیدی برای تأمین توان الکتریکی را در چراغ‌های خیابانی خورشیدی دید. طراحی و ساخت نیروگاه‌های فوتوولتائیک گامی به جلو در راستای بهره‌گیری نوین از این انرژی است.

در این زمینه نیز ماناسازان ضمن بررسی نحوه‌ تولید توان در این سیستم‌ها و معرفی بخش‌های اصلی و انواع نیروگاه‌های فوتوولتائیک، بخشی از نیاز مجموعه را جهت طراحی یک نیروگاه فوتوولتاییک را در نظر گرفت و پیشنهاد خود را با درنظر گرفتن هزینه‌های خرید، ساخت، راه‌اندازی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، ارزیابی اقتصادی نمود.

ارتباط مستقیم بین گرمایش ناشی از خورشید و سرمایش مورد نیاز درون ساختمان‌ها و سایر فرآیندها، پیوسته محققان را به سوی بهره‌گیری از این انرژی برای تولید سرمایش سوق داده است. امروزه با بهره‌گیری از گرمایش خورشیدی در سیکل‌های ترمودینامیکی مختلف مانند سیکل جذبی و دسیکانت و یا تبدیل انرژی حرارتی خورشیدی به مکانیکی، می‌توان به سرمایش خورشیدی دست‌یافت.

در بررسی سیستم‌های خورشیدی برای تأمین سرمایش، پس از تشریح انواع سیکل‌های ترمودینامیکی و روش‌های معمول که امروزه برای تأمین سرمایش خورشیدی از آن‌ بهره برده می‌شود، به بحث محاسبات مالی و اقتصادی، هزینه‌های سرمایه‌گذاری و دوره‌ بازگشت سرمایه پرداخته شد.